Що таке національна бібліотека? В Україні це поняття трактується так: " це бібліотечна установа, яка на національному рівні координує бібліотечно-інформаційну діяльність, виконуючи ряд функцій”.
По суті це найбільші бібліотеки країн, які діють на національному
рівні. Існують випадки, коли народ, що не має своєї держави, створює
свою національну бібліотеку задля збереження етнічних цінностей своєї
нації. Існують і такі, які за всіма критеріями відповідають статусу
"Національний”, але такими не є. В Україні назва на національному рівні
діють п'ять установ:
- Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського (НБУВ)
Це найбільша за площею та обсягом книжкового фонду бібілотека (15 млн. примірників), вона є головним науково-дослідним , наукво-інформаційним центром в Україні. Велике значення для студентів та викладачів має значення сайт цієї бібліотеки, де нерідко наявні в доступі ті матеріали ( в основному електронні версії періодичних друкованих наукових фахових видань, авторефератів дисертацій і дисертацій українських науковців), які важко знайти на периферіях країни. За 90 років бібліотека пережила пожежу, що тривала кілька днів, аварію, спричинену неполадками в тепломережі, під час якої близько 6 тонн гарячої води вилилося на літературні та рукописні пам'ятки. Сьогодні ж бібліотека зберігає безліч важливих українських культурних надбань (Пересопницьке Євангеліє, Києво-Печерський патерик, «Трактат» Матвія Краківського і т.п), вона є одним із найгарніших архітектурних ансамблів країни, що оздоблений витворами образотворчого мистецтва значної художньої цінності. Бібліотека ім. В. Вернадського - єдина установа в Україні , що містить Фонд Президентів України (тут зберігаються документальніматеріали (видання, архівні документи, кіно-відео-фотоматеріали, електронні видання, бази даних, тощо), які відображають державну, суспільно-політичну діяльність, творчість та життя Президентів України.) Бібліотека видає ряд наукових фахових видань, зокрема, журнал «Бібліотечний вісник», збірники наукових праць «Наукові праці НБУВ», «Рукописна та книжкова спадщина України», «Українська біографістика» тощо; проводить щорічні міжнародні наукові конференції, науково-просвітницькі та інші заходи. Очолює бібліотеку академік НАН України О. С. Онищенко.
- Львівська національна наукова бібліотека України імені В.Стефаника
Установа є не лише національною бібілотекою України, а й науково-дослідним інститутом Відділення історії, філософії та права НАН УКраїни. Тут зберігаються прижиттєві твори як українським митців (Т. Шевченко, М. Коцюбинський, І. Франко, Леся Українка та інші), так і зарубіжних (Віктор Гюго, О. Пушкін, Адам Міцкевич, А. Чехов і інші). Окрім того, ЛННБ України імені В. Стефаника — єдина в Україні книгозбірня, яка володіє творами українського і світового мистецтва — гравюрами, скульптурами, рисунками, акварелями, гуашами, фотографіями та найбільшою в Україні колекцією нотних творів вітчизняних і зарубіжних композиторів (378 тис. од. зб.). Загалом фонд бібліотеки складає понад 8 млн. од. Як і бібліотека ім. В. Вернадського, Львівська національна видає низку наукових фахових видань, зокрема, збірники наукових праць «Записки Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника» та «Збірник праць Науково-дослідного центру періодики»; регулярно проводить наукові конференції, науково-просвітницькі та інші заходи. Це стає можливим завдяки діяльності трьох науково-дослідних інститутів: Науково-дослідного інституту пресознавства, Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів та Інституту сучасних інформаційно-бібліотечних технологій. Бібліотеку очолює генеральний директор, член-кореспондент НАН України, доктор історичних наук, професор Мирослав Миколайович Романюк — відомий український вчений у галузях теорії, методології та історії книгознавства, джерелознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства, історії української преси та видавничої справи.
- Національна парламентська бібліотека України
Бібліотека, що була створена ще за часів царського уряду і спалена в часи Другої Світової війни, сьогодні є провідним державним культурним, освітнім, науково-інформаційним закладом. Пріоритетним напрямом діяльності Парламентської бібліотеки є бібліотечно-інформаційне обслуговування депутатів Верховної Ради України та рад нижчого рівня. З 16 листопада 2000 року в установі почав працювати Канадсько-Український парламентський інформаційний центр. Національна парламентська бібліотека знаходиться у підпорядкуванні Міністерства культури і туризму України. Вона очолює національну бібліотечну систему держави, є методичним та координаційним центром з питань бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства. Бере участь у розробці державної політики у галузі бібліотечної справи та її реалізації. На 2000 рік фонд установи становив півмільйона примірників.
- Національна наукова медична бібліотека України
Фонди цієї бібліотеки також були знищені окупантами під час Другої Світової війни, але згодом вони були відновлені на середину ХХ ст. становили 275 тисяч примірників. Нові дані про бібліотечні зберігання на жаль не афішуються. Натомість відомо, що сьогодні бібліотека є головним організаційно-методичним центром мережі медичних бібліотек УРСР. Бібліотека видає серію анотованих покажчиків "На допомогу практикуючому лікарю" з основних медичних спеціальностей (з 1971 р.), галузеві бібліографічні покажчики поточного та ретроспективного характеру. Одним із напрямів науково-дослідної діяльності книгозбірні є створення медичної біографістики. У 1997 р. Бібліотекою започатковано видання біобібліографічних словників "Медицина в Україні". Бібліотеку очолює Заслужений працівник культури України Раїса Іванівна Павленко.
- Національна бібліотека України для дітей
440 тисяч примірників книг, журналів, грамзаписів, компакт-дисків, діафільмів та кінофільмів для дітей - це найбільше книгосховище дитячої літератури в Україні. Бібліотека є і організаційно-координуючим центром усіх українських бібліотек (в тому числі і сільських), що обслуговують дітей. В Києві цю установу знають як центр організації дозвілля для дітей. В ній функціонують безкоштовні читацькі об'єднання за інтересами: ляльковий театр, драматична студія «Овація», гурток шанувальників українського мистецтва «Джерельце», літературна студія, гуртки м'якої іграшки «Фантастична голка» і народного співу, казкова вітальня «Приходь у казку» тощо. Користувачами бібліотеки можуть бути діти від 5 до 15 років, для яких і осучаснюються, удосконалюються і роширюються усі можливі ресурси.
За матеріалами Вікіпедії та сайтів описаних бібліотек
|