Читати
або не читати в ліжку - питання, тісно пов'язане зі станом вашого
здоров'я, тобто чи в порядку ваш зір, чи відомі вам правила читання в
лежачому положенні і при вечірньому освітленні. Кількагодиннне читання в
ліжку, звичайно, впливає на зір, так як зазвичай освітлення в кімнаті
недостатньо для цього пристосоване. На вашому робочому столі освітлення
безсумнівно краще і сильніше. І лежаче положення є не особливо зручним
для читання. Вам незручно довго лежати на спині, ви повертаєтеся на бік,
відповідно повернувши також і книгу. Таким чином, одна частина книги
знаходиться близько від ваших очей, інша - відносно далеко. Отже, ви
читаєте тільки одним оком, на який припадає велике навантаження.
При читанні слід дотримуватися основного правила: рядки повинні бути на однаковій відстані від обох очей і однаково освітлені. Це правило часто порушується, тому читання в ліжку шкідливо для зору. припустимо, що освітлення відповідає правилам (лампочка в 25 свічок на відстані приблизно 50 см від книги, лампа поміщена за узголів'ям, так що промені не світять вам прямо в очі, а висвітлюють книгу), а ваш зір в такому стані, що лікар дозволяє вам читати в ліжку. Я знаю, що іноді протягом цілого дня у вас не знайдеться вільної хвилини для читання і лише увечері в ліжку ви можете спокійно насолоджуватися книгою. Але ви втомилися і незабаром помічаєте, що зміст прочитаного не дійшов до вашої свідомості. Іноді книга випадає з ваших рук. Не чиніть опір сну. Погасіть світло і будьте впевнені, що ви спокійно і міцно заснете. Не потрібно себе розбурхувати і продовжувати читати книгу, яка вам хоч і дуже цікава. Зміст її за ніч не зміниться, та і книга нікуди не дінеться. Ніч дана нам для того, щоб спати, і якщо сон прийшов, то не потрібно його відганяти.
Надалі варто вам взяти книгу в руки і прочитати кілька рядків, як ви засинаєте. Якщо причина вашого безсоння не надто серйозна, то для її усунення достатньо зосередити думки на питаннях, пов'язаних з прочитаною книгою. Втома, що виникає при читанні в ліжку, стомлює центри зору, і звідти гальмування розширюється по всій корі головного мозку.
Однак при більш глибокій причині безсоння читання не допомагає, тому необхідно пробувати інші засоби. Тільки не намагайтеся читати всю ніч, так як до втоми після робочого дня приєдналося б стомлення від нічного читання, а це дуже погано вплине на ваше здоров'я та самопочуття.
Якщо ви відчуєте, що у вас змикаються очі, не чекайте, коли книга випаде з рук, а відкладіть її, погасіть світло і постарайтеся зайняти найбільш зручне для сну положення.
При цьому вам майже завжди вдасться заснути. Однак іноді в темряві знову виникають неприємні думки, які вас мучать, відганяючи сон. У такому разі скористайтеся методом уявного стирання губкою з дошки ваших неприємних думок і зосередьте думки на чомусь іншому, наприклад на змісті прочитаного роману і т. д. Таким чином вам легше вдасться задрімати, а потім і зануритися в глибокий сон.