Форма входу
Цитата дня
Скуштувати, проковтнути, розжувати....
Анонс подій
[2012-12-12][Події]
Афіша театру ім. Кропивницького з 14.12 по 23.12 (0)
[2012-12-06][Події]
7 грудня відкриття фотовиставки (0)
[2012-12-06][Події]
З 11 грудня – тиждень мистецтва в Кіровограді (0)
[2012-12-05][Події]
Світ ловив мене, а не спіймав (0)
[2012-11-28][Події]
3 грудня «Музична вітальня» у краєзнавчому музеї (0)
[2012-11-28][Події]
Афіша театру ім. М. Кропивницького з 1. 12 по 9. 12 (0)
[2012-11-28][Події]
6 грудня в Кіровоград приїде Іван Андрусяк (2)
[2012-11-27][Події]
28 листопада «Розстріляне коло» в бібліотеці Чижевського (0)
[2012-11-26][Події]
З 26 листопада діє виставка з декоративно ужиткового мистецтва (0)
[2012-11-22][Події]
З 19-го по 23 листопада в бібліотеці Бойченка проходить захід "Національні культури Кіровоградщини" (0)
[2012-11-22][Події]
З 19-го по 23 листопада перегляд документальних кінострічок у бібліотеці ім. Чижевського (0)
[2012-11-22][Події]
26 листопада Андрій Курков у Кіровограді (0)
[2012-11-08][Події]
ШОУ ... книг.))) (0)
RSS/Друг читача
Наші проекти
Стародруки
Теги
Пошук
Категорії розділу
Історія книги [13]
Рейтинги [14]
Жанри [11]
Цікаво знати [96]
Бібліотека [10]
Ексклюзив [14]
Книгарня мого міста [3]
КнигаVSФільм [8]
Нобелівські лауреати з літератури [10]
Життєпис славної 34 групи [7]
Видавництва [15]
Обличчя [20]
Події [13]
Цитатник [4]
Проблеми видавничої галузі [37]
Що почитати? [16]
GoogleAdSense
Головна » 2013 » Травень » 29 » Класифікація видань
1:37 PM
Класифікація видань
Видання – це найголовніший вид документа, головне джерело інформації, універсальний засіб соціальної комунікації.
Видання класифікують за такими ознаками: цільовим призначенням, обсягом, складом основного тексту, структурою, ступенем аналітико-синтетичної переробки інформації і т. ін. Це дозволяє здійснити внутрішньовидову класифікацію видань, визначити їх різновиди і типологічну розмаїтість.
За цільовим призначенням виділяють такі типи видань: офіційне; наукове; науково-популярне; науково-виробниче; виробничо-практичне; нормативне виробничо-практичне; навчальне; суспільно-політичне; довідкове; видання для дозвілля; рекламне; літературно-художнє.
За ступенем аналітико-синтетичної переробки інформації розрізняють п’ять видів видань:
1.    інформаційне – містить систематизовані відомості про документи (опубліковані, неопубліковані, ті, що не публікуються) або результат аналізу й узагальнення відомостей, поданих у першоджерелах;
2.    реферативне – інформаційне видання, що містить упорядковану сукупність бібліографічних записів, включаючи реферати. Існує чотири види РВ: документів з якоїсь галузі, предмета, проблеми. Він має предметний, авторський та інші покажчики (наприклад, РЖ „Інформатика”); реферативний журнал (РЖ) публікує в систематизованому вигляді реферати; реферативний збірник (РЗ) –  містить добірки рефератів з конкретних проблем. У ньому розміщені статті теоретичного й оглядового характеру, переклади, бібліографічна інформація і т.ін.; експрес-інформація – це розширений реферат якось найбільш значущого первинного документа, що виходить друком у дуже стислий термін; інформаційний листок – реферативне неперіодичне видання, що відображає відомості про передовий виробничий досвід або науково-технічне дослідження.
3.    бібліографічне – інформаційне видання, що містить упорядковану сукупність бібліографічних записів. За призначенням виділяють чотири види бібліографічних видань: державне БВ (бібліографічне видання) – інформує про видані в країні документи на основі їх державного обліку.  Серед державних БВ, що видаються Книжковою палатою України, – „Літопис книг”, „Літопис образотворчих видань”, „Літопис газетних статей”, „Літопис журнальних статей” і т. ін.; науково-допоміжне БВ – покликане допомогти науково-дослідній діяльності. Допоміжні покажчики різного роду (іменні, предметні, географічні й ін.) забезпечують швидкий пошук необхідної інформації; рекомендаційне БВ – покликане допомогти загальній і професійній освіті, самоосвіті й пропаганді знань; професійно-виробниче БВ – призначене на допомогу практичній професійно-виробничій діяльності.
4.    оглядове – це інформаційне видання, що містить публікацію одного чи кількох оглядів, які включають результати аналізу та узагальнення представлених у первинних документах відомостей. Бібліографічний огляд (БО) – являє собою повідомлення про первинні документи. Завдання бібліографічного огляду – відбір певних первинних документів, їх бібліографічний опис і характеристика змісту. Реферативний огляд (РО) – представляє собою узагальнену характеристику питань, що розглядаються в первинних документах, без їх критичної оцінки. Аналітичний огляд (АО) – містить всебічний аналіз первинних документів, що розглядаються, їх критичну аргументовану оцінку, обґрунтовані висновки й рекомендації з досліджуваних питань. Прогностичний огляд (ПО) містить оцінку тенденцій розвитку науки, виробництва, суспільства, на основі якої компетентні органи можуть прийняти рішення, розробити короткострокові й довгострокові плани розвитку тої чи іншої галузі, території, наукових досліджень і т.ін.
5.    дайджест – видання, що містить публікацію у вигляді добірки відібраних і згрупованих витягів (виписок) із конкретного тексту, відібраних і згрупованих таким чином, щоб дати про нього загальне уявлення. Це може бути добірка найцікавіших матеріалів, передрукованих з інших видань.
За інформаційними знаками (знаковою природою інформації), тобто домінуючим у виданні способом фіксації повідомлень увесь масив видань поділяється на 4 види:
1.    текстове – видання, зміст якого передається знаками природної мови. Їх основу складає словесний (мовний, літературний) текст, що складається із фраз і слів, значення яких відомо реципієнту (читачу) або може бути знайдено в тлумачному словнику;
2.    нотне – це різновид видання, більшу частину обсягу якого займає нотний запис музичного твору.
3.    картографічне – видання, більшу частину якого займає картографічний твір (один або кілька).
4.    ізовидання – видання, більшу частину якого займає зображення, тобто відтворення живописного, графічного, скульптурного твору, спеціальної або художньої фотографії й інших графічних робіт (креслень, діаграм, схем тощо).  
Нотне, картографічне й ізовидання є нетекстовими виданнями, у яких значення передається за допомогою знаків штучної мови (нотних, картографічних), або немовними знаками (образотворчими). До перших відносяться нотні й картографічні видання, до других – ізографічні видання (ізовидання).
За матеріальною конструкцією (або формою видання) розрізняють такі види видань: книжкове; журнальне; аркушне; газетне; карткове; буклет; плакат; листівка; комплектне видання; книжка-іграшка.
За обсягом, тобто за кількістю сторінок, а також паперу, витраченого на виготовлення одного екземпляра видання, весь масив поділяється на три види: книга; брошура; листівка.
За структурою розрізняють такі види видань: серія; однотомне; багатотомне видання (багатотомник); зібрання творів; вибрані твори.
За класом художньо-поліграфічного виконання видання поділяються на:
видання підвищеної якості (подарункові, ювілейні, сувенірні, факсимільні, експортні, особливо ретельно оформлені); видання в прикращеному оформленні;
видання в звичайному й економічному оформленні.



Посмотреть на Яндекс.Фотках
Категорія: Проблеми видавничої галузі | Переглядів: 1625 | Додав: Аннет | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
П`ятниця, 2025-01-24, 11:01 AM
Вітаю Вас Гість
Календар
«  Травень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наша місія
Популяризація книги як визначного явища людської культури у всій багатогранності його оприявлення
Грані осмислення

Книга як...

феномен культури

духовна спадщина

інструмент освіти та розвитку

матеріальна конструкція

комерційний проект

місток між минулим та майбутнім

мудрість

історія

текст

суспільний рушій

інформаційний об'єкт

мікросвіт

художнє полотно



Наші відвідувачі
Архів записів
Друзі сайту
Пиши українською www.gre4ka.com.ua - Молодіжний онлайн-журнал Гречка Українські традиції
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0