На полицях вітчизняних книгарень на дві книги українських письменників припадає вісім зарубіжних видань. Таке співвідношення у найбільших книжкових мережах країни пояснюють просто: сучасні вітчизняні літератори просто не популярні. Тим не менше в Україні є письменники, чия читацька аудиторія вже сформувалася. Їх люблять і чекають від них нових книг. Саме такі автори увійшли до списку Фокуса.
У перших рядах Практично всі видавці країни обмежені в коштах, і письменникам часто доводиться займатися своєю розкруткою самостійно. За спостереженнями Фокуса, публічність і доступність автора -участь в акціях, громадянська позиція, соціальна діяльність - не менш, а часто і куди більш важливі, ніж пряма реклама.
Посмотреть на Яндекс.Фотках
У ефектному просуванні своїх книг досягла успіху Лада Лузіна, яка очолила рейтинг Фокуса. За 2011 рік Лузіна випустила 10 книг. При цьому вона зробила ставку на цінову доступність - всі її романи вийшли в м'якій обкладинці. У підсумку за минулий рік у семи найбільших книжкових мережах і магазинах України було продано більше 119 000 екземплярів книг, написаних Ладою Лузіною.
На другому рядку рейтингу - Василь Шкляр.
Посмотреть на Яндекс.Фотках
Посмотреть на Яндекс.Фотках
Його ім'я теж часто згадували в минулому році. Це пов'язано з його романом «Чорний ворон», який одні називають найяскравішим і цікавою подією року в українському культурному житті, а інші таврують як націоналістичну пропаганду і провокацію. На третьому рядку - журналіст, редактор і сценарист Ірина Чернова, що видає книжки під псевдонімом Люко Дашвар. Всього за два місяці було продано 45 000 екземплярів її останнього роману «Макар». В українському літературному співтоваристві сформувалася група письменників, які, по суті, виростили свого читача, - Сергій Жадан, Наталка Сняданко, Ірена Карпа, Любко Дереш. За словами комерційного директора всеукраїнської мережі книжкових магазинів «Читай-город» та «Книжковий Супермаркет» Віталія Розумного, ці автори користуються постійним попитом. Їх читачеві від 25 до 35 років. «У молодих людей, дорослішання яких припало на кінець 90-х, українська мова вже не викликає відторгнення. Ця аудиторія абсолютно по-іншому сприймає українську книгу », - пояснює президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК) Олександр Афонін.
Українці постарше воліють відповідно більш зрілих авторів, яких вже називають живими класиками вітчизняної літератури. Яскравий приклад - Юрій Андрухович - адепт і патріарх українського постмодернізму. Правда, минулого року його остання книга в число бестселерів не потрапила. На думку генерального директора та власника харківського видавництва «Фоліо» Олександра Красовицького, видавці, погнавшись за красивою цифрою (книга про 111 містах, презентована 11 листопада 2011, коштувала 111 грн.) І, можливо, за додатковим заробітком на його імені, вбили потенційний попит на книгу. Найширша аудиторія - у живого класика української літератури Ліни Костенко. Її читають і в 14, і в 80 років. Костенко - одна з небагатьох сучасних авторів, чия творчість вивчають у шкільній програмі.
Окремо варто відзначити Андрія Куркова - самого продаваного українського автора за кордоном: його книги перекладені на 35 мов У підготовці рейтингу, я зрозуміла, що Український ринок у країні тільки зароджується. І те, що продаж книг деяких авторів досягають ледве 200книг на рік, тільки тому підтвердження.
Посмотреть на Яндекс.Фотках
|